Adından da anlaşılacağı gibi doğal malzemeler kullanılarak yapılan sabundur.Doğal yağlar ile sadece sodyum hidroksit(Naoh) kullanılarak yapılan sabundur.Geleneksel olarak kül suyu ile yapılan sabunlarda mevcuttur.Ancak kül suyunda bulunan ve sabunlaşmayı sağlayan madde de zaten sodyum hidroksittir.Ancak kül suyunda yanmadan kaynaklanan bazı olumsuzluklar ve toksik maddeler bulunması yüksek ihtimaldir.Bizlerin kullandığı sodyum hidroksit ise tamamen saflaştırılmış ve yabancı maddelerden arındırılmış haldedir.Yani sabunda yağ asitlerinin sabunlaşması sonucu oluşan üründen başka hiçbir madde bulunmaz.

Doğal sabunlar sıcak ve soğuk üretim olarak iki şekilde üretilmektedir.Ve her tekniğin kendine ait avantajları vardır.Ancak bizimde kullandığımız soğuk teknikte atık veya kalitesiz yağ kullanılamaz.Yemeklik kalitede yağlar sabunlaştırılır ve kendisine ait ustalık ister.

Doğal sabunlar renk olarak beyaz veya krem rengi olur. Rengarek ve kokulu sabunlar kimyasal renklendirici ve sentetik koku katkılıdır.